Na stráni osamělý modřín a pod ním stará studánka.
Podzim si přelévá světlo z dlaně do dlaně
a dělá to pomalu,
jako by se bál něco rozlít.
Některé dny voní po jablkách,
jiné po mokrém listí,
a všechny se nakonec ukládají
do stejné zásuvky paměti.
Pamatuj si mě.
Tu stojí kámen –
opatrovník svahu,
jenž celé roky nehnutě sleduje,
jak se krajina mění a přetváří.
Šípkové keře zapalují drobné ohně
na okrajích mezí
a vrány přenášejí večer
z jednoho pole na druhé.
Nad remízkem se loudají mraky,
těžké a zamyšlené,
jako hospodáři cestou domů.
Noc pomalu přivírá víčka luk.
A já přemýšlím o tom,
co člověk ztratí,
aby mohl něco najít,
pak o tom,
co najde,
a stejně tomu neumí uvěřit.
Odpovědi se schovávají
jako zajíci ve vojtěšce.
Má vítr paměť?
Vrací se přece
na stejná místa –
k oplocenkám,
ke starým hrušním,
i k rozpadlým stodolám.
Krajina si neláme hlavu s budoucností:
rozbahní se,
zmrzne,
rozkvete,
a pokaždé začne znovu.
Mně zůstává ticho,
které se dá na okamžik nabrat do dlaní,
ale nejde ho odnést,
a všechno, co bylo,
se vrací jen tak,
jako dech,
který zapomněl, že patří tělu...
Žádné komentáře:
Okomentovat